Wiadomości z Garwolina

III. Konferencja na temat autyzmu i Zespołu Aspergera za nami

Dodano:
garwolin - III. Konferencja na temat autyzmu i Zespołu Aspergera za nami

17 kwietnia w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się konferencja na temat autyzmu i Zespołu Aspergera. W konferencji udział wzięli nauczyciele, rodzice i pedagodzy i osoby zainteresowane problematyką.

Z zaproszenia na konferencję skorzystali również m. in: poseł Grzegorz Woźniak, wicestarosta Urszula Zadrożna, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, wójt gminy Wilga Łukasz Szychowski oraz Jerzy Duchna, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Podczas konferencji poruszano wiele tematów dotyczących metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, warunków lokalowych z jakich korzystają dzieci oraz pomocy jaką dzieciom udziela państwo i fundacje. Konferencję poprowadziła Anna Laskowska, dyrektor Prywatnego Centrum Pomocy Psychologicznej „Synthesis” w Garwolinie.

„Wybrałam opiekę nad dzieckiem”
 
Konferencja byłą okazja dla Grażyny Pieńkosz do podzielenia się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w pracy dzieckiem. Pani Grażyna uznała, że jest w stanie zapewnić swojemu dziecku zmagającemu się problemem autyzmmu najlepszą opiekę - Nie ma nic cenniejszego niż własne dziecko. Ja nie mówię, że rodzice, którzy robią karierę, pracują zawodowo robią coś nie tak. Każdy chowa swoje dziecko na swój sposób. Ja wybrałam taką drogę - rezygnowałam z pracy zawodowej. Jest może mniej pieniędzy w kieszeni, ale coś za coś. Gdybym miała do wyboru taką szkołę, która by zadbała o moje dziecko, widziałabym, że jest to placówka, która dużo robi dla dzieci autystycznych i może zapewnić odpowiednie warunki mojemu dziecku, z decydowałabym się na taką szkołę – mówiła pani Grażyna.

153 zł zasiłku od państwa


Wiktor Stępień, osoba dorosła z autyzmem, podzielił się doświadczeniami. Opowiedział jak to jest żyć z autyzmem. Wiktor ma 25 lat. 2 lata temu uzyskał diagnozę autyzmu. Wcześniej 25 lat temu miał zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce.

- W klasach I-II I byłem duszą towarzystwa, na dyskotekach szkolnych, maiłem dobry kontakt z koleżankami. Później rozwijałem swoje talenty artystyczne. W klasie VI zostałem opuszczony przez rówieśników – opowiadał o swoim dzieciństwie Wiktor.

W gimnazjum Wiktor miał dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów. Udało mu się pójść do szkoły średniej i uzyskać wykształcenie średnie. Pracuje od 7 miesięcy. Jego pasją jest fotografia i pisanie wierszy. Jeździ na spotkania Wspólnoty z Taize,k dzięki czemu udało mu się zwiedzić wiele miast europejskich. Wiktor ma orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego, dzięki czemu otrzymuje zasiłek socjalny w kwocie tylko 153 zł miesięcznie.

REKLAMA:


Agnieszka Nagadowska, prezes Fundacji Autyzmowcy zaapelowała do władz z powiatu garwolińskiego o to, aby pieniądze na dzieci niepełnosprawne (autystyczne lub z ZA), na które subwencja oświatowa jest 9 razy większa niż na zdrowe dziecko, były przeznaczane na zatrudnianie nauczycieli wspomagających do pracy z dziećmi w placówkach publicznych. W placówkach prywatnych dzięki subwencjom dzieci z autyzmem uczą się bezpłatnie. 

Nowy budynek Starostwa szansą na lepsze warunki pracy z dziećmi niepełnosprawnymi


W Garwolinie od roku w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 działa klasa dla dzieci z autyzmem. Jak przyznają pracownicy fundacji zajmujących się problemem autyzmu i kadra pracująca z dziećmi, takie klasy są często jedyną okazją dla dzieci do wyjścia z domu.

Dyrektor ZSS nr 1 w Garwolinie Małgorzata Sylwesiuk opowiedziała o klasie z autyzmem. - Wspólnie z rodzicami stworzyliśmy ten oddział i mogę powiedzieć, że udało się. Mówię to na podstawie informacji uzyskanych ze środowiska, dzieci są szczęśliwe – mówiła.

Zespół klasowy dla dzieci z autyzmem liczy 4 uczniów. Z dziećmi pracuje dwóch nauczycieli. O metodach pracy z niepełnosprawnymi opowiedziała Katarzyna Stoń.
Dyrektor Małgorzata Sylwesiuk poinformowała również o planach przeniesienia szkoły specjalnej na ulicę Warszawską, w miejsce gdzie jest teraz Wydział Komunikacji. Przeniesienie placówki będzie możliwe, gdy powstanie nowy budynek Starostwa Powiatowego, skupiający na swoim terenie wszystkie wydziały.

Podczas konferencji głos zabrał poseł Grzegorz Woźniak, który wyraził swoje uznanie dla osób pracujących w Fundacji Autyzmowcy. Parlamentarzysta, krótko wspomniał również o swojej interpelacji dotyczącej problemu autyzmu.

Swoje wystąpienie na konferencji maiła również Agnieszka Łucjanek z poradni Scolar, zajmująca się metodologią pracy z dziećmi. Konkluzją po wystąpieniu Agnieszki Łucjanek było stwierdzenie, że w pracy z dziećmi wymagana jest duża kreatywność osób dorosłych.

Podczas konferencji pojawił się również pomysł, aby w Garwolinie powstał ośrodek dla osób dorosłych zmagających się z problemem autyzmu.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 26

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.