Wiadomości z Garwolina

Nie chcesz? Wcale nie musisz być ofiarą przemocy

Dodano:
garwolin - Nie chcesz? Wcale nie musisz być ofiarą przemocy

W ramach tygodnia poświęconego ofiarom przemocy w rodzinie, ale również przy okazji obchodzonego Dnia Kobiet mł. asp. Danuta Kalinowska podzieliła się z młodymi wiedzą na temat przemocy w rodzinie i w najbliższym otoczeniu.

Do udziału w spotkaniu z funkcjonariuszką zaprosił młodzież i ich opiekunów komendant powiatowy KPP Garwolin mł. insp. Adam Czyżewski. To zresztą nie pierwsze spotkanie policjantki z młodymi. Mł. asp. Danuta Kalinowska często angażuje się w akcje, które mogą pomóc nie tylko młodzieży w zapoznaniu się z zagrożeniami, jakie czyhają na nie każdego dnia i w każdym miejscu.

Tym razem wiedzę na temat tego, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia przekazała uczniom z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie, ze szkoły Szpitala Mazowieckiego, z Publicznego Gimnazjum w Wildze, z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Garwolinie, z OHP w Garwolinie, z Publicznego Gimnazjum z Unina, z Woli Rębkowskiej i z Życzyna. 

- Spotykam się z wami po raz kolejny, żeby porozmawiać o rzeczach ważnych i trudnych, ale trzeba też wiedzieć, że, aby przeżyć to życie godnie, trzeba o nich umieć rozmawiać - powiedziała funkcjonariuszka, rozpoczynając spotkanie prewencyjno-profilaktyczne w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Nie można chować głowy w piasek

- Łatwo jest schować głowę w piasek i problemu nie ma, dużo trudniej o problemie rozmawiać, ale dzięki temu można wynegocjować takie warunki, które będą dla nas dobre - zaznaczyła młodsza aspirant, przechodząc do tematu spotkania.

REKLAMA:


10 wniosków ze spotkania, o których trzeba pamiętać

W sposób, który trafił do młodych, policjantka wytłumaczyła, jak rozumie się przemoc w ujęciu prawnym. To, czego dowiedzieli się uczniowie, można zawrzeć w 10 najważniejszych punktach.

1. Musimy znaleźć w sobie odwagę, by mówić głośno, co nas boli i, że na ten ból się nie godzimy.
2. O przemocy można mówić wtedy, gdy ktoś wpływa na zachowanie, myśli i uczucia drugiej osoby bez jej zgody.
3. Reagować na przemoc trzeba mądrze. Mądrze nie znaczy agresywnie.
4. Istnieje przemoc uzasadniona prawem w dwóch przypadkach: zastosowana przez upoważnione do tego organy (np. policja), zastosowana dla dobra wyższego w ramach np. działalności obywatelskiej.
5. Stalking to nie tylko uporczywe wysyłanie SMS-ów, maili, ale również publikowanie materiałów w internecie o osobie, która nie wyraziła na to zgody i które to materiały ośmieszają ją celowo ze szkodą dla niej.
6. Osoby nękane mogą nawet próbować odebrać sobie życie, wpadają w depresję, mają niską samoocenę.
7. Zanim zaczniemy kogoś nękać i ośmieszać (szczególnie w internecie, gdzie treści są trwałe i można do nich wracać w każdej chwili), postawmy się na jego miejscu: co pomyślimy? co poczujemy? jak zareagujemy?
8. Najgorsze, co możemy zrobić, to przyzwyczaić się do przemocy. Trzeba z nią walczyć, bo przemoc szczególnie w rodzinie ma odroczone skutki - odbija się na całej rodzinie i kształtuje osobowość i poczucie wartości na całe życie.
9. Więcej przypadków przemocy jest wśród mężczyzn.
10. W 2014 roku w powiecie garwolińskim policjanci mieli 400 interwencji, po których rodzinom założono niebieskie karty. W tym samym czasie było 475 sprawców przemocy, z czego 15 to kobiety.

Po prelekcji uczestnicy obejrzeli zdjęcia m.in. ofiar przemocy, a ostatnim punktem spotkania była projekcja filmu „Plac Zbawiciela”. To oparta na faktach opowieść o dramatycznych losach małżeństwa z dwójką dzieci, która kończy się dramatyczną decyzją bitej, opuszczonej, bez środków do życia matki.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 19

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

czytelniczka (, #IP 05777a311b) Odpowiedz

A dziennikarze kuriera to strajkują?????

marcinkroll (, #IP 699f9ddd17) Odpowiedz

mnie najbardziej niszczy to państwo, a z resztą se poradzę sam

profilaktyka (, #IP 6b95c6e510) Odpowiedz

Brawo Pani aspirant. Pełna sala...mówi sama za siebie. Wreszcie Policja pomyślała o zapobieganiu przestępczości poprzez m.in. uświadamianie młodych ludzi. Nie sztuką jest ścigać za drobnostki ludi poturbowanych przez los, często z pokolenia na pokolenie. Sztuką jest nie dopuszczać do szerzenia się patologii...Każda taka inicjatywa jest na wagę złota. Niestety organa państwa oszczędzają na takich działaniach. Nie obchodzi ich, że życie wystawi o wiele większy rachunek ...tylko odroczy to w czasie...

pełna sala (, #IP 06aa5bac37) Odpowiedz

Z całym szacunkiem dla inicjatywy, ale pełna sala świadczy jedynie o tym, że wyznaczono klasy do udziału. Nie ujmując nic pomysłodawcom i organizatorom.