Wiadomości z Garwolina

Po co projektować ogród? Czy warto?

Dodano:
garwolin - Po co projektować ogród? Czy warto?

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z inżynierem architektury krajobrazu Michałem Kisielem, właścicielem firmy Rajski Ogród z Garwolina.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć video


Przed podjęciem prac związanych z zaplanowaniem ogrodu, wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy warto skorzystać z usług profesjonalisty?

Niejednokrotnie o ostatecznej decyzji decyduje domowy budżet. Wolimy samodzielnie, metodą prób i błędów, korzystając z Internetu czy wiedzy znajomych, zaplanować naszą przydomową przestrzeń. Dlaczego jednak warto zaufać profesjonaliście? Co dzięki temu zyskujemy?

„Ja jako inżynier architektury krajobrazu wiem, że w projektowaniu ogrodów ważne jest nie tylko poczucie estetyki, lecz również specjalistyczna wiedza i doświadczenie, których nie można zdobyć zaznajamiając się, nawet najdokładniej, z ogólnodostępnymi informacjami z czasopism czy z Internetu” - mówi Michał Kisiel. Architektura krajobrazu to szeroka dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu uprawy roślin i ich dostosowania do danego klimatu, z umiejętnościami dobrania roślin do rodzaju ogrodowej przestrzeni i do elementów małej architektury – dodaje.

Z tego co widać tylko specjalista jest w stanie dobrze połączyć przestrzeń architektoniczną z przestrzenią zieloną, tak by powstała spójna, atrakcyjna całość. Wykonując to samodzielnie z dużym prawdopodobieństwem narażamy się na popełnienie wielu błędów. Biorąc pod uwagę również to, że realizacja ogrodu wiąże się zazwyczaj z większymi wydatkami, wykonanie projektu ogrodu jest tym bardziej wskazane.

„Z doświadczenia wiem, że tworzenie koncepcji ogrodu to kompromis pomiędzy oczekiwaniami i wyobrażeniami klienta o jego przyszłym ogrodzie ale również  możliwościami finansowymi – mówi Kisiel. Wykonanie projektu, którego koszt stanowi w rzeczywistości niewielki procent całej inwestycji ogrodowej, daje wiele istotnych korzyści i eliminuje mnóstwo nieodwracalnych lub bardzo kosztownych błędów. Projekt pomoże nam ocenić własne możliwości finansowe i w razie potrzeby zawsze będzie można prace wykonawcze podzielić na kilka etapów – dodaje.

Wielką zaletą wykonania projektu jest także to, że mamy realny wpływ na kształt projektowanej przestrzeni.

„Dzięki swojej wiedzy potrafię sprostać oczekiwaniom klienta oraz zaproponować mu koncepcję ogrodu bardziej atrakcyjną od tej przedstawionej przez niego, maksymalnie wykorzystując potencjał danej przestrzeni, którą klient ma do dyspozycji – mówi Kisiel. Najlepsze efekty daje oczywiście dobra współpraca pomiędzy projektantem a klientem.  Pozwala bowiem na stworzenie ogrodu, w którym będziemy się czuć komfortowo, będzie on odpowiadał naszym potrzebom i jednocześnie będzie piękną wizytówką domu – dodaje”

Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty widać wyraźnie, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić samodzielnie i tylko współpraca z renomowaną pracownią projektową jest gwarancją, że nasz przyszły ogród będzie wykonany z pasją, z fantazją i rozmysłem.

Michał Kisiel
inż. architektury krajobrazu
Rajski Ogród
www.rajski-ogrod.net

Artykuł sponsorowany