Rozrywka | Kultura Garwolin

Wielki powrót dożynek gminy Łaskarzew

Dodano:
garwolin - Wielki powrót dożynek gminy Łaskarzew

Po około 30 latach przerwy gmina Łaskarzew powróciła do święta plonów w szerszym wymiarze, łącząc wymiar religijny ze świeckim obchodzeniem tego ważnego dla rolników święta.

W niedzielę 18 września na w Starym Pilczynie (gm. Łaskarzew) odbyły się gminno-parafialne dożynki. Obrzęd święta plonów rozpoczął przemarsz korowodu na plac przy tamtejszym Zespole Szkół, gdzie przedstawiciele poszczególnych sołectw na ręce wójta oraz proboszcza składali tegoroczne plony. Chwilę po godzinie 12 rozpoczęła się Msza Święta polowa, której przewodniczył dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek oraz miejscowy wikariusz ks. Mariusz Szyszko. 

 - Chrystus bardzo często w swoich przypowieściach, w swoim nauczaniu, nawiązywał do pracy rolnika. Często porównywał rozwój Królestwa Bożego do rozwoju ziarna, także dzisiejsze czytanie ewangeliczne o tym mówi  – głosił w trakcie homilii ksiądz Mariusz Szyszko.

Dary do ołtarza przynieśli mieszkańcy gminy Łaskarzew wraz z wójtem Marianem Janisiewiczem i burmistrz Łaskarzewa Lidią Sopel-Sereją.
Po zakończonej eucharystii rozdzielono świeże bochny chleba wśród zgormadzonych, a na scenie głos zabrał wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz.

 - Obecny rok nie był łatwy dla rolnictwa. Pogoda mocno dała się we znaki, a w takich warunkach nie za wiele zda się wysoka technika i nowoczesne maszyny. Podstawą staje się ciężka praca i zapobiegliwość rolników. Pomimo tych warunków chleba nie zabraknie!– mówił włodarz.

Po wystąpieniu wójta Paweł Majewski, podsekretarz stanu w KPRM przeczytał list do rolników od premier Beaty Szydło. Następnie głos zabrał poseł Grzegorz Woźniak a w imieniu wicemarszałek Senatu Marii Koc jej doradca Michał Jaworki. Kolejnymi mówcami byli radny powiatowy Marek Ziędalski i sekretarz powiatu Jerzy Piesio.

REKLAMA:


Następnym punktem spotkania było wręczenie nagród od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie dla najlepszych dostawców mleka z gminy. Pierwsze miejsce wśród lokalnych dostawców zajął Tomasz Błachnio z Leokadii, na drugim miejscu uplasował się Adam Olechowski ze Starego Pilczyna a jako trzeci na podium stanął Wojciech Konopacki z Izdebna.

Po nagrodzeniu dostawców mleka na scenie pojawili się przedstawiciele KGW ze Starego Pilczyna, którzy przedstawili humorystyczny montaż słowno-muzyczny. Fragment tego występu jest do obejrzenia na naszym Facebook’wym profilu.

Ostatnim elementem części oficjalnej było nagrodzenie sołectw za przygotowanie najładniejszego wieńca i najciekawszego stoiska promującego wieś. Wśród wieńców wygrał ten przygotowany przez mieszkańców Sośninki, lecz ks. kan. Edmund Szarek przyznał nagrodę specjalną dla mieszkańców Woli Rowskiej za uplecenie wieńca nawiązującego do trwającego roku Miłosierdzia. Z trzynastu stoisk według komisji najlepszym było stoisko przedstawicieli sołectwa Lewików, drugim z sołectwa Budel zaś trzecim z Kacprówka.
 Po wręczeniu nagród z kilkoma utworami wokalnymi wystąpiła mieszkanka Melanowa Magdalena Jarzyna. Następnie z tradycyjnymi rytmami pojawiła się Kapela Braci Figielskich.  Kolejnym zespołem, który wystąpił był „Dynamic”, początkująca grupa muzyczna wywodząca się z okolic Łaskarzewa i Maciejowic. O godzinie 20 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Ates”.

Przez cały dzień można było odwiedzać stoiska sołeckie z jedzeniem, a także stoisko OSM Garwolin i PT KRUS w Garwolinie. Każdy mógł skorzystać z usług fotobudki, a dla dzieci zostały przygotowane dmuchańce.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 166

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

uczestnik (, #IP 16c1d5ba61) Odpowiedz

Dożynki się udaly ale wladza przyjechala glodna i niechciala czekać na występy dzieci.Nic dziwnego ze młodzież nie chce chodzić do kościoła bo i proboszcz ich olal a dzieci tak się staraly

Błąd (, #IP 7d3bb908d3) Odpowiedz

Dzieci i młodzież zeszły na psy bo rodzice olewają na każdym kroku swój obowiązek wychowania, to jest powodem a nie takie sytuacje. Zajmijcie się rodziną a nie wytykajcie urzędnikom i księżom ich zachowań. Najłatwiej spychać na innych, dowalił kocioł garnkowi....

elita (, #IP 92693be9fa) Odpowiedz

Pokazaliście jak wam zalezy na młodzieży ważniejszy byl poczęstunek jak występy dzieci.Kochana młodzieży jak oni teraz będą obchodzili jubileusze to tez ich olejcie niech się poczują tak jak wy