KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Podjęli uchwałę w sprawie likwidacji SP w Brzuskowoli. Placówka ma istnieć tylko do 31 sierpnia 2016 r.

Dodano:
garwolin - Podjęli uchwałę w sprawie likwidacji SP w Brzuskowoli. Placówka ma istnieć tylko do 31 sierpnia 2016 r.

W piątek radni gminy Borowie podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Bruszkowoli. W placówce w tym roku szkolnym uczy się tylko 32 dzieci. W roku 2015 gmina wydała na funkcjonowanie szkoły prawie 618 tys. zł, a subwencja oświatowa dla placówki pokrywa tylko nieco ponad połowę kosztów jej działania.

Część rodziców, radnych, pracownicy i dyrekcja szkoły byli przeciwni likwidacji placówki, ale argumenty za pozostawieniem Szkoły w Brzuskowoli na piątkowej sesji rady gminy nie padły. Szkoła Podstawowa w Brzuskowoli przestanie działać najprawdopodobniej z dniem 31 sierpnia 2016 r.

Zanim radni przystąpili do głosowania nad uchwałą o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Bruszkowoli, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska przedstawił uzasadnienie dla likwidacji placówki.

Liczba uczniów w Szkole w Bruskowoli od roku 1999 (98 uczniów)  systematycznie spada. Od roku 2008 do placówki nie uczęszczało więcej niż 38 dzieci, a w roku szkolnym 2015/2016 w Brzuszkowoli uczy się tylko 32 uczniów. Od kilkunastu lat zajęcia dla dzieci odbywają się w klasach łączonych. W 2015 r. w rejonie funkcjonowania Szkoły urodziło się tylko jedno dziecko, w 2014 - 5 dzieci. Podobnie było latach poprzednich od roku 2010, i nic nie wskazuje na to, aby liczba urodzeń w obwodzie Szkoły znacznie się poprawiła.

Podczas piątkowej sesji wójt zapewniał, że dzieci ze zlikwidowanej Szkoły będą miały lepsze warunki nauki w „podstawówce” w Borowiu, gdzie do dyspozycji jest m. in. sala gimnastyczna. Ma się również poprawić dożywianie dzieci. W budynku w Szkoły w Brzuskowoli nie ma na to warunków lokalowych ani technicznych.

Ponadto w uzasadnieniu do uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Brzuskowoli czytamy: „Publiczna Szkoła Podstawowa w Borowiu jest  nowoczesną placówką, dobrze wyposażoną w pomoce dydaktyczne, posiada salę gimnastyczną i pełnowymiarową halę sportową jak również zespół boisk sportowych „Orlik 2012”. Przy hali sportowej funkcjonuje także czterotorowa kręgielnia, z której młodzież szkolna korzysta nieodpłatnie. Zorganizowane zostanie dowożenie uczniów z obwodu Szkoły Podstawowej w Brzuskowoli. Przewóz uczniów odbywać się będzie środkami transportu dostosowanymi do potrzeb dzieci.  Odległość Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowiu od Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzuskowoli wynosi około 5 km. Odległość zamieszkania uczniów (od szkoły w Borowiu – przyp red.) również wynosi około 5 km.   Koszt dowożenia uczniów zlikwidowanej Szkoły do Publicznej Szkoły Podstawowej  w Borowiu wyniesie około 15 000 zł (rocznie – przyp. red.). W Publicznej Szkole Podstawowej w Borowiu zorganizowana jest dla uczniów opieka świetlicowa, zajęcia dodatkowe i wyrównawcze, którymi objęci zostaną także uczniowie szkoły w Brzuskowoli. Zapewnione będzie również dożywianie w formie pełnego dwudaniowego posiłku dla uprawnionych uczniów oraz możliwość wykupienia obiadów przez pozostałych.
W związku ze zwiększeniem ilości uczniów w Publicznej Szkole Podstawowej w Borowiu odpowiednio wzrośnie udział subwencji oświatowej w finansowaniu kosztów utrzymania. „

REKLAMA:


Nauczyciele i pracowniczy Szkoły w Brzuskowoli mają zachować pracę.

Za przyjęciem uchwały o zamiarze likwidacji SP w Brzuskowoli głosowało 9 radnych. 5 osób było przeciw.

Na sesji nie było argumentów przeciwko likwidacji szkoły. Aby Szkoła została zlikwidowana rada gminy Borowie musi podjąć jeszcze jedną uchwałę – o likwidacji szkoły. Do tego potrzebne są jeszcze opinie organów nadzorujących oświatę i związków zawodowych, ale ich treść nie jest wiążąca dla samorządu.

- Bardzo dobrze pracowało mi się i pracuje w tej szkole – mówiła podczas piątkowej sesji rady gminy dyrektor SP w Brzuskowoli Iwona Serzysko. - Dla mnie i dla moich pracowników zawsze najważniejsze było dobro i wszechstronny rozwój ucznia. Nasze działania w zakresie zarówno wychowania jak i nauczania zawsze znajdowały zrozumienie wśród rodziców i aprobatę tego co robiliśmy. Na przestrzeni lat, w których kierowałam tą placówką współpraca z rodzicami zawsze układała się bardzo dobrze. Nadal chciałabym, żeby tak było. Jest mi bardzo przykro z powodu zamiaru likwidacji tej szkoły i mówię to nie tylko w imieniu własnym, ale w imieniu wszystkich moich pracowników. Fakt ten wszyscy głęboko przeżywamy, bo dla nas ta Szkoła stanowi ogromną, znaczącą część życia zawodowego i dlatego los tej szkoły nigdy nie był i nie jest nam obojętny. Nasza szkoła miała zawsze pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym. Nasze dzieci również uczestniczą w projektach unijnych, biorą udział w konkursach, zawodach, mają dobre wyniki na sprawdzianach, są zdolni, kreatywni, aktywni w środowisku. Moi nauczyciele to są doskonali pedagodzy. (…) Niezależnie od dzisiejszej decyzji pastwa radnych chciałabym podkreślić, że nadal będziemy pracowali tak samo jak poprzednio, że będziemy nadal dbać o pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym – mówiła dyrektor Iwona Serzysko, kierująca placówką w Brzuskowoli przez 12 lat.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 12

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Czy nie za wcześnie (, #IP 2cbfa3427a) Odpowiedz

Nie wiem jakimi pobudkami kieruje się wójt, a tym samym do jakiej partii należy czy też do jakiej mu najbliżej bo jak zlikwidują podstawówki to w tej szkole będzie więcej dzieci i co wtedy znowu uchwała o przywróceniu szkoły?

mmmmm (, #IP 628471aeab) Odpowiedz

Wójt jest gospodarzem całej gminy i musi myśleć o wszystkich mieszkańcach. Podstawówek to nie zlikwidują tylko ewentualnie gimnazja. Nawet jeśli tak się stanie to co z tego tytułu stanie się cud i przybędzie dzieci.Teraz jest 32 dzieciaków. Przybyłaby klasa łączona 7 z 8 i zapewne ze 4 dzieci. 32+4 + 36:6 = 6 dzieci średnio w klasie. Faktycznie cud rozmnożenia.

och (, #IP c071a32668) Odpowiedz

jak wójt myśli ....drogę do kamionki zrobił w pierwszej kolejności .....reszta ....naści nieboże co nam w du...wejść nie może . Chodnik robi w borowiu a na wioski tłuczeń ....może podatki borowiu podnieść o 700 proc a na wsiach obniżyć też jakoś o tę wartość . Zawsze może dowozić do brzuskowoli .Ale coś ktoś mówił że pewna osoba aż musiała się przemeldować aby podjąć pracę w szkole w Borowiu i kto wię czy to nie ktoś z wójta rodziny ....może synowa? Może trzeba prześwietlić kto z rodzin radnych został zatrudniony za kadencji wójta w szkole np ....jeszcze kilka spraw ujrzy światło dzienne .A WÓJT to żaden gospodarz gminy ,komuś coś się pomyliło to SŁUGA mieszkańców i ma im służyć .Ktos ten budynek pobudował i to nie za gminne środki .Ja już wiem o co wójtowi chodzi ale poczekamy ....narazie sądują grunt ale nie ma co się ujawniać .

Do rzeczy (, #IP 2f22558c3c) Odpowiedz

Nie lubię takich wypowiedzi. Piszesz coś, ale nie wiadomo co. Oczerniasz kogoś, ale do końca nie wiadomo za co. Pitu pitu, sr.ła babka sr.ła. Ja wiem, ale nie napiszę, bo jeszcze nie wiem. :D Jak masz jakieś konkrety to spełnij swój obywatelski obowiązek, podnieś swój czcigodny tyłeczek sprzed komputera i zgłoś uchybienia w odpowiednim organie. Przecież nic Ci się nie stanie złego jak to zrobisz bo przecież jesteś pewna/pewien tego co mówisz.